Aranżując mieszkanie w stylu industrialnym, mamy do wyboru naprawdę wiele opcji – istnieje mnóstwo elementów wystroju, które pomogą nam nawiązać do tej stylistyki. Na które z nich warto postawić, by osiągnąć ciekawy efekt? Jakie industrialne dodatki do wnętrz są szczególnie interesujące przy urządzaniu mieszkania w ten sposób? Podpowiadamy w naszym artykule.
Lampy w stylu industrialnym
Jedną z najważniejszych cech, jakie wyróżniają industrialny styl aranżacji, jest światło. Dlatego stawia się na konkretny typ pomieszczeń, do których wprowadza się ten sposób urządzania. Pokój powinien być wysoki, przestrzenny oraz musi posiadać duże okna, przez które w ciągu dnia wpadnie sporo promieni słonecznych. Jeśli nie dysponujemy takim wnętrzem, możemy postawić na sztuczne źródła światła. Różnego rodzaju lampy spełniają wiele funkcji – nie tylko oświetlają pomieszczenie, ale i pomagają nam wydzielić strefy w pokoju. W ten sposób, gdy musimy połączyć kuchnię z salonem czy jadalnią, dzięki użyciu dwóch niezależnych systemów oświetlenia podzielimy pokój na miejsce do gotowania, miejsce do jedzenia czy miejsce do odpoczynku. Jakie lampy w stylu industrialnym komponują się najlepiej? Przede wszystkim te wykonane z materiałów, z jakich mamy zrobione meble. Drewno i stal nierdzewna to doskonałe połączenie, ale obydwa materiały także dobrze prezentują się samodzielnie. Stojąca lampa w rogu pokoju stworzy przyjemną atmosferę. Więcej pofabrycznego klimatu nadamy, gdy zamienimy standardowe klosze do lampy na metalowe reflektory. Dodadzą pomieszczeniu jeszcze bardziej industrialnego charakteru. Zamontowane pojedynczo lub w grupie będą prezentowały się rewelacyjnie. Lampa przestanie już być zwykłym elementem wyposażenia, a stanie się jego prawdziwą ozdobą.
Mieszkanie w stylu industrialnym – wykończenie ścian
Niezwykle popularnym w stylu industrialnym rozwiązaniem jest ceglana ściana. Wprowadzenie do wnętrza takiego rozwiązania ma mnóstwo zalet i może okazać się naprawdę korzystnym wyborem. Dlaczego warto postawić na taką ozdobę pomieszczenia, gdy decydujemy się na wystrój industrialny? Przede wszystkim dlatego, że pozwoli nam udekorować wnętrze w minimalistyczny sposób. Nie wykorzystamy miejsca, które jest w tym przypadku na wagę złota, szczególnie wtedy, gdy metraż jest niewielki. Ceglana ściana sama w sobie jest interesującym elementem w pokoju – postawienie na jej tle mebli będzie doskonałym wyjściem. Do tego cegła jest materiałem kojarzącym się mocno z fabrykami i magazynami, do których nawiązuje styl industrialny. Zachowanie jej w naturalnym kolorze może być ciekawym uzupełnieniem bazy kolorystycznej industrialnych wnętrz – czerwień wyróżni się wśród bieli, szarości i czerni. Innym sposobem na wykorzystanie cegły na ścianie będzie pomalowanie jej w takim kolorze jak reszta ścian. Pozwoli nam to osiągnąć świetny efekt zabawy fakturami i powierzchniami. Pokój będzie urządzony spójnie i jednolicie, jednak znajdzie się w nim coś nietypowego, wyłamującego się schematom.
Industrialne dodatki do wnętrz – akcenty kolorystyczne
Cegła na ścianie nie jest jedynym sposobem na sprawienie, by nasze industrialne wnętrze było naprawdę wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju. Wprowadzenie innych akcentów kolorystycznych też może być dobrym posunięciem. Ważne jest jednak to, by zachować w tym umiar – minimalistyczne wnętrza nie powinny składać się z wielu dodatków czy użytych kolorów. Najlepszym tropem w ich dobieraniu będzie kierowanie się kolorystyką fabryk i magazynów. Pamiętajmy również o bazie – białym, szarym i czarnym. Na ich tle dobrze zaprezentują się intensywne kolory, między innymi czerwony, żółty czy granatowy. Jeśli do tego postawimy na dodatki o geometrycznych formach, nawiążemy do estetyki Bauhausu. W łatwy sposób zmienimy nasze wnętrze w stylowe i wyróżniające się w subtelny sposób.
Stawiając na inne akcenty kolorystyczne, możemy pójść w bardziej loftowym klimacie. Najlepiej na tle bazy zaprezentują się pastelowe barwy. Więcej o różnicach między stylami można przeczytać w naszym artykule: https://loftkontrakt.pl/styl-loftowy-industrialny/.
Styl industrialny – dodatki na ścianie
Ozdobienie ścian nie musi być kosztowne, a pozwoli nam nadać pomieszczeniu nowego charakteru. Raz przygotowane miejsca na plakaty czy obrazy mogą służyć nam przez długi czas. Jakie motywy najczęściej znajdziemy w ramach na ścianach industrialnych wnętrz?
- stare zdjęcia fabryk, magazynów i robotników, zwykle w czerni i bieli;
- geometryczne wzory;
- fotografie miejskie, na przykład przedstawiające architekturę czy ulice;
- plakaty w stylu retro, między innymi filmowe czy nawiązujące do popkultury ubiegłych dekad.
Dlaczego w stylu industrialnym tak ważne są dekoracje industrialne na ścianach? Przede wszystkim dlatego, że nie zajmują wiele miejsca. Pusta ściana może w łatwy sposób przerodzić się w niewielką galerię – szczególnie wtedy, gdy mamy wysoki sufit. Minimalistyczne dekorowanie wnętrza to również droga do sprawnej organizacji. Nie gromadzimy zbyt wielu przedmiotów bez potrzeby, dzięki czemu osiągamy efekt wolnej przestrzeni i swobody. Inne dekoracje industrialne do zawieszenia, na przykład tablice, kratki czy półki, będą nie tylko pełnić rolę ozdoby, ale i okażą się funkcjonalnym elementem.
Mieszkanie w stylu industrialnym – jak je udekorować
Trzymając się bazy i kilku najważniejszych zasad aranżowania pomieszczeń w stylu industrialnym, możemy stworzyć stylową i oryginalną przestrzeń. Jeśli dodamy do tego akcenty w postaci nietuzinkowych dodatków, możemy być pewni, że wnętrze stanie się naprawdę niepowtarzalne. Kluczem w ozdabianiu industrialnych wnętrz jest stawianie na minimalistyczne rozwiązania – zamiana podstawowych elementów wyposażenia, na przykład lamp, na bardziej designerskie modele. W ten sposób pięknie udekorowana będzie zarówno łazienka industrialna, jak i przedpokój industrialny czy inne pomieszczenia. Istotne jest też to, by nie wypełnić pomieszczenia po brzegi dodatkami – wtedy stracimy tak ważne poczucie swobody i nieskrępowania. Dzięki temu mieszkanie w stylu industrialnym stanie się miejscem, w którym żyje się przyjemnie i wygodnie.