Znamy już cechy charakterystyczne stylu loftowego i stylu industrialnego. Jak się okazuje, wiele osób wciąż myli te sposoby aranżacji wnętrz. Rzeczywiście, często występują w połączonej formie, jednak powinniśmy je rozróżniać – wcale nie jest to takie trudne! W artykule przedstawiamy najważniejsze podobieństwa i różnice, jakie występują między obydwoma stylami.
Styl loftowy a industrialny – podobieństwa
Jeśli przypomnimy sobie historię powstania jednego i drugiego stylu, zdamy sobie sprawę, że wywodzą się z tego samego momentu. Pomieszczenia po fabrykach i magazynach zaczęto zagospodarowywać na różne sposoby. I choć aranżacyjnie wnętrza loftowe i industrialne mogą się od siebie różnić, wciąż znajdziemy je w mieszkaniach, które są przestrzenne, mają wysoki sufit i, za sprawą dużych okien, bardzo jasne. Obydwa style bazują zatem na tym samym i wciąż najlepiej prezentują się właśnie w takich pomieszczeniach.
Innym podobieństwem jest też paleta kolorów, jakie wykorzystuje się przy projektowaniu wnętrz loftowych i industrialnych. Najważniejsza jest szarość o różnych odcieniach, a także biel i czerń. Obydwa style szukają też kolorów, które będą stanowiły kontrast i ożywią aranżację.
Wspólnym mianownikiem są również meble i materiały, z których są wykonywane. To przede wszystkim lite drewno, stal, szkło i beton. Surowce te dają wiele możliwości, jednak najlepiej sprawdzają się w bardzo prostych formach. Stół, stolik kawowy, regał – wykonane z tych materiałów meble loft świetnie wyglądają, są ponadczasowe oraz, dzięki surowcom wysokiej jakości, niezwykle solidne.
Styl loftowy i industrialny potrzebują wiele światła. Dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach, które są jasne dzięki dużym oknom, ale i w tych, które trzeba doświetlić na inne sposoby. Lampy wiszące i stojące są zatem stałym elementem zarówno jednego, jak i drugiego stylu.
Swoboda i wolna przestrzeń to kolejna wspólna cecha. W obydwu przypadkach należy uważać, by nie zapełnić i nie przytłoczyć mieszkania dodatkami.
Styl loftowy a industrialny – różnice
Choć podobieństw między stylami jest naprawdę wiele, musimy pamiętać też o tym, co je od siebie odróżnia.
W mieszkaniach industrialnych historia jest wciąż żywa. Oznacza to, że znajdziemy w nich elementy nawiązujące do przeszłości pomieszczeń pofabrycznych – lampy podobne do reflektorów, beton i cegłę na ścianach, grafiki i plakaty przedstawiające maszyny. Chociaż mieszkanie w stylu industrialnym nadal jest bardzo jasne, to występuje w nim wiele ciemniejszych i bardziej wyrazistych kolorów. Poza bazowymi barwami w pomieszczeniach, można spotkać też czerwień, granat, bordo czy wyrazistą żółć. Z tego powodu ocieplenie takiego wnętrza może się wydawać trudniejsze. Nie znajdziemy tam też wielu roślin – wystrój industrialny dopełniają dekoracje industrialne o prostych formach.
W mieszkaniach loftowych nie znajdziemy już tylu elementów nawiązujących do opuszczonych fabryk i magazynów. Choć wciąż wykorzystuje się w nich beton i cegłę, nie ma to już takiego związku z industrializmem – częściej są one pomalowane lub przełamane grafikami. Również kolorystyka jest nieco inna. Kolorami, które ożywiają loftowe wnętrza, są pastele, głównie żółty i niebieski kolor. Więcej tutaj jasnych, delikatnych barw. Grafiki, choć przeważają na nich geometryczne i proste wzory, nie nawiązują stricte do fabryk. Częściej też znajdziemy tutaj rośliny, puchate poduszki i miękkie dywany. Z tego powodu loft jest przytulniejszym i cieplejszym pomieszczeniem.
Podsumowanie
Styl loftowy i industrialny styl mają wiele wspólnych cech. Choć różnią się pod niewieloma względami, należy pamiętać o tym, że są jednak osobnymi sposobami aranżowania wnętrz. Dzięki podobieństwom między nimi możemy balansować na granicy i za pomocą dodatków skłaniać się a to bliżej loftu, a to bliżej stylu industrialnego. Mając odpowiednią bazę kolorystyczną i solidne meble, łatwo będzie nam zmieniać styl aranżacji naszych czterech ścian.