Swoje minimalistyczne podejście można wyrażać na różne sposoby. Jedni będą jak najbardziej ograniczać kupowanie nowych ubrań, drudzy zdecydują się ograniczyć grono swoich najbliższych znajomych, inni – urządzą swoje mieszkania w duchu less is more. Minimalistyczny wystrój wnętrz zyskuje na popularności i coraz więcej osób decyduje się właśnie na takie rozwiązania. Jakie są minimalistyczne wnętrza? Wyjaśniamy w artykule!
Minimalizm w domu – jakość, a nie ilość
Jedną z najważniejszych rzeczy w minimalistycznej aranżacji wnętrz jest postawienie na jakość przedmiotów. Meble, oszczędne dodatki – wszystko musi być wykonane z wysokiej jakości materiałów. Liczy się staranność, innowacyjne, świeże podejście do projektowania oraz wykorzystanie solidnych surowców. Minimalizm polega przecież na tym, by mieć mniej. Dlatego przy zakupie mebli warto zastanowić się, czy dany model jest na tyle dobrej jakości, by nie było potrzeby jego szybkiej wymiany. Nawet jeśli wydatek będzie większy niż w przypadku kupowania gorzej wykonanych mebli, to inwestycja na lata. Rezygnacja z zakupu wielu zbędnych dodatków pozwoli nam zaoszczędzić trochę pieniędzy, by wykorzystać je później na przykład przy wyborze solidnego stołu.
Najczęściej wybieranymi materiałami przez minimalistów są: lite drewno, najwyższej jakości stal, trwałe tworzywa sztuczne, szkło, beton.
Wnętrza minimalistyczne – jakie kolory wybrać?
Oszczędność w elementach wnętrza przekłada się też na bardziej zachowawcze wybory kolorystyczne. Wciąż najpopularniejszymi, ale i dającymi najlepszy efekt kolorami są:
- biel;
- szarość;
- czerń.
Choć taka baza wydaje się dawać niewiele miejsca do popisu aranżatora, w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Na podstawie trzech kolorów można stworzyć całkowicie różne wnętrza. Kluczem jest balansowanie proporcjami, światłem i rozlokowaniem kolorów. Zupełnie inaczej biały kolor zachowuje się na ścianie, na podłodze czy w postaci mebli.
Minimalistyczne wnętrza nie są jednak całkiem monochromatyczne. Dobrym pomysłem jest wprowadzenie do pomieszczenie choćby jednego, żywego koloru. Wyrazista czerwień, butelkowa zieleń, naturalny kolor drewnianego blatu, a może srebro lub złoto? Na tle bieli, szarości i czerni wszystko zaprezentuje się dobrze!
Minimalistyczny wystrój wnętrz – meble
Minimalizm w domu to przede wszystkim meble. Poza nimi niewiele w nim znajdziemy. Dlatego tak ważne jest to, by meble były nie tylko funkcjonalne oraz solidne, ale i designerskie. Wyjątkowy stół spełni wtedy dodatkowo rolę dekoracji wnętrza.
Jakie meble powinny znaleźć się w minimalistycznym wnętrzu i jak mogą być wykonane?
Stół – podstawa każdego domu. Najlepszy będzie wielofunkcyjny, nadający się zarówno do spożywania posiłków, przyjmowania gości i pracy. Świetnie sprawdza się bardziej masywny, z grubym blatem z litego drewna, ale i subtelniejszy, na przykład z elementami stalowymi bądź szklanymi. Stoły industrialne to podstawa minimalistycznego wnętrza.
Krzesła – designerskie, plastikowe krzesła czy może proste, drewniane i oszczędne w formie? Krzesła mogą stanowić świetny akcent wnętrza. Pamiętajmy, by dobierać je do stołu.
Regał – jeśli potrzebujemy mebla do postawienia najpotrzebniejszych przedmiotów, minimalistyczny regał sprawdzi się świetnie. Prosta forma sprawia, że staje się niemal niewidoczny. Regał loft sprawi zaś, że nasze minimalistyczne wnętrze zyska na oryginalności.
Sofa – kanapa narożnikowa o prostych krawędziach sprawdzi się tak samo dobrze jak wymyślna, amorficzna sofa.
Lampa – minimalistyczne wnętrza lubią światło! Jeśli nie mamy wystarczająco dużo naturalnego światła, posiłkujmy się sztucznym. Lampa wisząca bądź stojąca to niezbędny element wnętrza. Ciekawym rozwiązaniem jest wybranie lampy o nietypowej formie, ale w kolorze przeważającym w pomieszczeniu. Dzięki temu ten subtelny dodatek nie przytłoczy zbytnio wnętrza, ale doda mu charakteru.
Dom minimalistyczny – dodatki
Czy w minimalistycznym wnętrzu znajdzie się miejsce na standardowe dodatki? Oczywiście, że tak. Istotne będą jednak wybrane kolory i materiały, z których są wykonane. Trzeba też pamiętać o tym, by nie przytłoczyć nimi wnętrza i bardzo oszczędnie podejść do ich wprowadzania. Możemy zdecydować się na dywan, zasłony czy poduszki, jednak regały i półki zapełnione bibelotami nie są już mile widziane w minimalistycznej aranżacji. Postawmy na dekoracje industrialne, które nie przytłoczą naszego mieszkania. Ciekawym dodatkiem mogą być też rośliny. Lepiej sprawdzi się w tej roli jedna duża roślina, na przykład pokaźnych rozmiarów monstera czy zamiokulkas, niż wiele mniejszych roślinek – wówczas bliżej nam do stworzenia dżungli w domu. Jeśli chcemy stworzyć katalogowe minimalistyczne wnętrze, powinniśmy konsekwentnie trzymać się zasad.
Minimalizm w domu – podsumowanie
Aranżując wnętrza w duchu less is more pamiętajmy o kilku zasadach. Wybierajmy mniej mebli, ale stawiajmy na te wykonane z solidnych materiałów. Trzymajmy się kolorystyki bazowej, ale nie bójmy się wprowadzania ciekawych elementów w innej barwie. Oszczędnie dobierajmy dodatki, aby nie przytłoczyć wnętrza – stawiajmy przede wszystkim na proste dekoracje loftowe. Dzięki temu pomieszczenie będzie niezwykle stylowe i funkcjonalne, a powstała w nim wolna przestrzeń pozwoli nam poczuć się swobodnie.